Egy vetélkedő, amelyben mindenki nyert – Lezajlott az országos hittanverseny gyülekezeti döntője

Frissítve: 2024.04.23. 08:55
Beküldte galambos - 2023, április 5 - 14:13
A Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium és a fasori gyülekezet adott otthont április 1-jén a harmincegyedik országos evangélikus hittanverseny gyülekezeti döntőjének, illetve a gyereknapnak. Az országos döntőbe minden egyházmegyéből egy csapat juthatott tovább; a vetélkedőn összesen hatvanegy csapat vett részt.

Több hónapos előkészület és szakmai munka előzte meg a versenyt mind a felkészítő tanárok, hitoktatók, lelkészek, mind az országos iroda gyülekezeti és misszió osztályának gyermek- és ifjúsági munkaága részéről. Az egyházmegyék a megyei fordulókon külön gyermeknapot szerveztek a vállalkozó szellemű hittanosaiknak.

Mint sasfiókát az anyamadár

A programok és hittanfeladatok összeállításának koordinálását, az egyházmegyei-katechetikai felelősökkel való kapcsolattartást a gyülekezeti és missziói osztály gyermek- és ifjúsági munkaágának munkatársai, Bányai Tamás, Somogyvári Júlia és Szidoly Roland végezték. A Mózes történetéhez kapcsolódó igeszakaszok kiválasztását egyházunk gyermek- és ifjúsági bizottsága hagyta jóvá.

A rendezvény nyitóáhítatát április első szombatján a fasori templomban mintegy ötszáz diák előtt Brebovszkyné Pintér Márta, a rákoskeresztúri Podmaniczky János Evangélikus Óvoda és Általános Iskola iskolalelkésze tartotta 5Móz 32,10–11 alapján: „Puszta földön talált reá, kietlen, vad sivatagban. Körülvette, gondja volt rá, óvta, mint a szeme fényét, ahogy a sas, röptetve a fészekalját, fiókái fölött repdes, úgy vette őt kiterjesztett szárnyaira, evezőtollán hordozva őt.”

Az igehirdető arra hívta a jelen lévő tanárokat és diákokat, hogy tekintsenek vissza a hittanversenyig vezető, többállomásos útra. Kérdésére, hogy kinek van okosórája, többen feltették a kezüket. A lelkésznő az okoseszköz lépésszámláló funkcióját használta megvilágító erejű szimbólumként. „A nap végén, mikor az ember rátekint a megtett lépések számára, ráébredhet arra, amire az Izrael népét vezető Mózes is ráébredt az Egyiptomból való szabadulás után: nem ő vezetett, hanem Isten vezette őt és népét. Nem ő lépett, hanem Isten segített neki lépni. Isten óvta meg őt, mint sasfiókát az anyamadár, szárnyaival óvón betakarva.” A lelkésznő beszélgetésünkkor is felhívta a figyelmet rá, hogy mindenki, aki részt vett a versenyen, mindenki, aki készült, nyert. Ebben a versenyben mindenki győztes.

Sokszínű programkínálat

A gimnázium bejáratával szemközti aulában, a regisztrációs pult és a büfé előtt sokan megfordultak, a közösségi térben beszélgettek, vagy az udvarra tartottak, ahol rendőrségijármű-bemutató, majd „kutyás bevetés” – azaz bemutató – zajlott. Számos interaktív (társas)játék és kézműves-foglalkozás várta délelőtt elsősorban a felsős, délután az alsós korosztályt.

Mindeközben odafönt már javában zajlott a verseny, turnusokban indultak a csapatok a korcsoportokra bontott hittanverseny állomásaira, ahol felkészítő tanáraiktól elválva önkéntes állomásvezetők – az Evangélikus Hittudományi Egyetem hallgatói, illetve budapesti és főváros környéki középiskolák diákjai – várták őket.

A második emeleten nagy volt a tolongás, a gyerekcsapatokon izgalom és várakozás, a gimnázium dísztermében jókedvű zsivaj, a következő kör megmérettetéseire készültek a diákok. A zuglóiak negyedik osztályos csapatával beszélgettem először. Már rutinos versenyzők mindannyian, mesélik, tavaly egy ponttal maradtak csak le a győztes pilisiektől. Megszólítottam az Erdélyből érkezett, a Rózsák terén elszállásolt gyerekcsapatot is, mint mondták, örülnek, hogy itt lehetnek. Közben a díszteremben szaladgálós-helyfoglalós játékokat játszottak a várakozók.

Mózes nyomában többféleképpen

Az idei hittanverseny tematikája Mózes története köré épült. Bibliai nevek, helyek, bibliai történetek részleteinek időrendi sorba rendezése, szövegértelmezés, nyomolvasás, bibliai totó, keresztrejtvények, kódfejtés, bibliai szerepjátékok – mindezekben járatosnak kellett lenniük a versenyzőknek, de sok más izgalmas, a Szentírás ismeretét elmélyítő kérdéssel és feladvánnyal is készültek a feladatlapokat összeállító hitoktatók, lelkészek és teológusok.

Az első–második osztályosok versenyfeladatait Németh Kitti bobai lelkész állította össze. A korcsoport első helyezettje a Kaposvári Evangélikus Egyházközség csapata lett, a második helyet a tordas–gyúróiak, a harmadikat a szentendreiek szerezték meg.

A harmadik–negyedik osztályosok feladatlapját Stikl Andrea kaposvári lelkész és Varga Nárcisz hitoktató szakos végzős hallgató dolgozta ki. Az első helyet a pilisiek, a másodikat a paksiak szerezték meg, a bronzérmesek a sárváriak lettek.

Az ötödik–hatodik osztályosok feladatait Darvas Anikó sárszentlőrinci lelkész állított össze. Az első helyet a kaposváriak szerezték meg, a dobogóra a salgótarjániak és az erdélyi Apácai Evangélikus Egyházközségből érkezett gyerekek kerültek.

A legidősebb korosztály, a hetedik–nyolcadik osztályosok számára Riczingerné Garai Szilvia teológushallgató készítette el a kérdéseket és a feladatokat. Itt a nyírteleki Filadelfia Evangélikus Egyházközség csapata érte el az első helyezést, a második helyen pedig holtversenyben a szügyiek és a csepeliek végeztek.

A szervezők köszönetet mondtak a hittanverseny résztvevőit felkészítő hitoktatóknak, lelkészeknek, gyülekezeti munkatársaknak, amiért többheti, -havi szolgálattal járultak hozzá a diákok felkészítéséhez, továbbá megköszönték az önkéntes segítők egész napos munkáját. A tartalmas, kihívásokkal, találkozásokkal és játékkal teli napot a gyülekezeti és missziói osztály gyermek- és ifjúságimunkaág-vezetőjének, Szidoly Roland lelkésznek az úti áldása zárta.

* * *
Az iskolai csapatok országos döntőjét egy héttel korábban, március 25-én rendezték.

A cikk az Evangélikus.hu honlapon jelent meg. (Szöveg: Kinyik Anita, fotó: Pete Dóra, videó: Szepesfalvy Bence)

További képek:

Cimkék: