A báb csak eszköz – Beszámoló a 19. Országos Evangélikus Bábfesztiválról

Frissítve: 2024.01.16. 10:58
Beküldte galambos - 2023, április 25 - 17:20
Ez évben is különleges előadásokkal, a legkülönfélébb technikákkal és egyedileg készített bábokkal és díszletekkel készültek az országos evangélikus bábfesztivál fellépői. A Budapest-Kőbányai Evangélikus Egyházközség Kápolna Színpadán április 22-én az alsósági, a büki, a soproni és a soroksári gyülekezet bábcsoportja mutatta be produkcióját. A tizenkilencedik alkalommal meghirdetett seregszemlét egyházunk országos irodájának gyülekezeti és missziói osztálya szervezte.

Isten kezében eszközzé válni nem jelent mást, mint az Úrról tanúságot tenni, az ő szeretetét és jóságát hirdetni és teljes életet élni – mutattak rá a fiatalok előadásai a bábfesztiválon, melynek központi témája ezúttal Mózes élete volt.

Mózes bár nemegyszer vitatkozott az Úrral, mégis mindig Isten közelében zajlott az élete – állapította meg 2Móz 3,12a alapján tartott áhítatában Bányai Tamás ifjúsági referens, az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológushallgatója. Kiemelte, hogy nem a félelmek és az aggodalmak, hanem az Istenbe vetett bizalom az, ami a jó úton vezetheti az életünket. Az alkalom kapcsán így fogalmazott: „A báb a megszólaltatója nélkül csak eszköz. Azt ti, bábozók teszitek élővé. Ha élővé teszitek, akkor arra is alkalmas, hogy Isten nagy tetteit meséljétek el velük. De a történet főszereplői nem ti vagytok, de még csak nem is a bábok, sőt nem is Mózes, hanem Isten. Ő az, aki megígéri, hogy velünk van minden helyzetben. Ő adott szemet, hogy meglássuk a csodákat, és ő adott szájat, hogy elmeséljük ezeket egymásnak.”

A mesélést Mózes botja című előadásával a Büki Evangélikus Egyházközség 2006-ban alakult bábcsoportja kezdte. A Giczi Nikolett hitoktató vezetésével minden évben különleges produkcióval készülő csapat idén is színpompás darabbal, igényesen kidolgozott díszlettel lepte meg a nézőket, és több technika alkalmazásával mutatta be Mózes életét születésétől a haláláig.

Az öt éve alakult soroksári evangélikus plántáló gyülekezet bábcsoportja Miben különbözik ez az este a többitől? – Mózes páskája című előadása a páskavacsora hagyományát idézte fel. A kultúrtörténetileg is érdekes darabban színpadi dramatizálást és árnyjátékot is alkalmaztak. A csapatot Blatniczkyné Hammersberg Ganczstuckh Júlia lelkész készítette fel, és a szülőket is bevonta a játékba.

A Csak a csoda címet adta előadásának a Soproni Evangélikus Egyházközség bábcsoportja. A gyülekezet hittanosaiból álló formáció – Cséry Ágnes hitoktató irányításával – dramatizált elemekkel mutatott rá, hogy miként Mózes is számos nehézséggel küzdött, mégis az Úr iránymutatását követte, ugyanúgy nekünk is lehetőségünk van arra, hogy felismerjük: „…nem a félelem lelkét adta nekünk Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét.” (2Tim 1,7)

Az Alsósági Evangélikus Egyházközség három évvel ezelőtt alakult bábcsoportja Egyiptom hercege című előadásában kreatívan ötvözte a különböző bábtechnikákat. A Heczel Sándorné, Zsuzsa vezetésével fellépő csapat igényesen kidolgozott, számos esetben újrafelhasznált anyagokból készített díszletei előtt adta elő Mózes életét.

A bábelőadások után a zsűri értékelte a produkciókat. Amint a zsűrielnök, Krista Anita bábművész, tanár elmondta, a fellépők ez alkalommal is kiváló előadásokat mutattak be. A szakmai véleményt is magában foglaló értékelésében nemcsak az előadó fiatalok felkészültségét dicsérte, hanem a felkészítő tanárok és a közreműködő szülők kitartó munkáját is méltatta.

Az egész napos rendezvényt Bányai Tamás és Somogyvári Júlia ifjúsági referensek közreműködésével Szidoly Roland lelkész, ifjúságimunkaág-vezető moderálta, a zenei szolgálatot a Közel zenekar tagjai biztosították.

A bábfesztivál itt nézhető vissza:

A cikk először az Evangélikus.hu honlapon jelent meg. (Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Szepesfalvy Bence, videó: MartinKult Event Group)