A házasság és az elköteleződés éve – 2025

Frissítve: 2025.01.08. 08:40
Beküldte galambos - 2025, január 6 - 12:12
Egyházunkban – az országos presbitérium döntése alapján – 2025 a házasság és az elköteleződés éve. A tematikus év igéje: „…és lesznek ketten egy testté…” (Mk 10,8)

A házasság és az elköteleződés éve hivatalos oldala ITT érhető el.

Teremtés könyvében az ember teremtéséről szóló tanúságtétel hordozza azokat a hitbeli és teológiai hangsúlyokat, amelyek a házasságról való gondolkodásunkat, illetve a házastársi kapcsolat megélésének gyakorlatát is meghatározzák (1Móz 1,26–31; 2,1–24). Ennek meghatározó eleme mindenekelőtt az ember istenképűségének kifejeződése abban, hogy Isten az embert férfivá és nővé teremtette, ezáltal lehetetlenné tette, hogy az egyes ember – akár férfi, akár nő – isteni jelleget tulajdonítson magának, ugyanakkor kettejük életközössége tükrözi, hordozza a Szentírás Istenének kapcsolódásra törekvő, önátadó, örömet szerző, életet teremtő szeretetét a teremtettség, benne az ember iránt. 

Ők ketten együtt Isten képmása, nem képmásai! Ebből következik, hogy „nem jó az embernek egyedül lenni” (1Móz 2,18), ami ebben az összefüggésben az egyedül levő ember életérzésére tett utaláson túl teológiai hangsúlyt is kap: Isten természete, lényege, valósága a férfi és a nő kapcsolatának különböző területein válik láthatóvá (együttérzés, gondoskodás, szolidaritás, örömszerzés, összefogás, az élet továbbadása stb.). 

Nem az ember egy- és önmagában Isten képe a világban, hanem ez a bizonyos „istenszerűség” két ember – a férfi és a nő – kapcsolatának közös terében rajzolódik ki. Hasonlóan ahhoz, ahogy Jézus is a saját jelenlétét abban a testvéri kapcsolati térben mutatja fel, amely a követői között – és nem az egyes követőinek a személyében – létrejön: „Mert ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben, ott vagyok közöttük.” (Mt 18,20) „Arról fogja megtudni mindenki, hogy az én tanítványaim vagytok, ha szeretitek egymást.” (Jn 13,35)

Minden ember megéli saját énjében és saját történetében a „szétválasztottságot” és a vágyódást a másik ember, a másik nem után, jó esetben megtapasztalja az egymásra találás testi-​lelki örömét a másikkal, és megadatik neki az emberi létezés „istenszerűségének” megélése ebben a kapcsolati térben. Ezt fejezi ki rendkívüli tömörséggel a „lesznek ketten eggyé” megállapítás, amely az eddigiek értelmében túlmutat a két ember kapcsolatán: az a bizonyos egy jelenti az elsőt és egyetlent is, aki a világ, az ember, az élet teremtője.

A Szentírás minden bizonnyal azért is írja le zavarba ejtő részletességgel az első ember, Ádám párválasztásának nehézségeit (1Móz 2,18–24), mert ebben is kifejeződik ennek a nagyon hangsúlyos életfeladatnak a nem automatikus jellege, tehát könnyen válik a párválasztás kérdése is az aggodalom, a félelmek, rossz megoldások tárgyává, mint minden olyan területe az életünknek, amelyben Isten gondviselésére szorulunk (Mt 6,25–34). Amikor a házasság és a párkapcsolat témájához nyúlunk, azt kell szem előtt tartanunk, hogy emberi lehetőségeink hogyan hangolhatók össze Isten gondviselésével ezen a területen (Mt 6,33).

A házasság és az elköteleződés évében központi (országos), regionális és gyülekezeti programokkal, illetve helyi programok megvalósításának támogatásával készülünk. Elsődleges célunk, hogy az evangélikus gyülekezeteinkhez kapcsolódó párok kézzelfogható segítséget kapjanak az egymás iránti elköteleződésük megőrzéséhez, illetve megerősítéséhez. Ugyanakkor figyelmet fordítunk arra, hogy a házasság témáját és intézményét olyan módon hozzuk közel egyházunk tagjaihoz, hogy ahhoz a házaspárokon kívül a házasságra készülők, élettársi kapcsolatban élők, az „együtt járás” szakaszában lévő párok, válás után új életet kezdők, sőt a párválasztás kérdése után érdeklődő egyedülállók, illetve fiatalok is kapcsolódhassanak.

Németh Zoltán,
az országos iroda gyülekezeti és missziói osztályának vezetője

 

Interaktív programok, meghívható projektek

Alpha házaskurzus ismertetése házaspároknak: közös vacsora keretében öt-​hat regionálisan megvalósuló alkalom pároknak, együttműködésben az Alpha Alapítvánnyal. 

Labirintus: A gyülekezeti és missziói osztály két meglévő (életút-​, mese-) labirintusa mellé a tematikus évhez kapcsolódó labirintus párkapcsolati témában. Kiállítható többnapos regionális és országos rendezvényeken.

Nordic walking oktatás pároknak: én-te idő, közös mozgás, beszélgetés; regionálisan megvalósuló képzés, öt-​hat alkalom az ország különböző régióiban pároknak, képzett nordic walking oktatóval.

Párkereső – különös házasságok: valamilyen szempontból különleges párok keresése és bemutatása az evangélikus nyomtatott, illetve online sajtóban, sorozat formájában.

Színfoltok: A gyülekezet mint patchworkközösség. Ökumenikus nyitottságú csoportos beszélgetés lehetőségének meghirdetése a gyülekezetekben különböző hátterű házaspárok, élettársak, elváltak, újrakezdők, egyedülállók részére. Az alkalmat keresztény elkötelezettségű, meghívható szakemberek vezetik.

Teocaching-​andalgó: teocaching.hu felületen megvalósítható online élménytúra pároknak feladatokkal, kérdésekkel. 

Udvaroló: Vegyes ifis vagy iskolai csoportban a lányok és a fiúk megfogalmazzák önmaguknak, majd egymásnak az udvarlással kapcsolatos elgondolásaikat és igényeiket. A beszélgetést a gyülekezeti és missziói osztály által elkészített tematika alapján kompetens felnőtt személy – lelkész, pedagógus – moderálja. 

Párkapcsolati segítségnyújtás, prevenció

Hold Me Tight!: szakemberek által vezetett kapcsolaterősítő kurzusok; három csoportos tréning az év folyamán (egy online, két jelenléti), összesen körülbelül ötven pár részére. 

Két nap kettesben: Közel tíz éve minden évben meghirdetett program lelkészeknek és házastársuknak; a program fókuszában az egymással való beszélgetés és az egymásra figyelés áll. A párok beszélgetéséhez fakultatív módon használható anyagot is kínál a gyülekezeti és missziói osztály kérdésekkel, szempontokkal.

Lelkigyakorlat: Lelkigyakorlatos központban megrendezendő háromnapos alkalom elváltak és újraházasodottak részére. 

Párterápia: szakemberek által kísért, tizenkét alkalomból álló párterápiás folyamat; összesen tíz pár részére. 

Szakmai konferenciák, továbbképzések

Lelkészakadémia: Lelkészakadémiai kurzus a tematikus évhez kapcsolódó előadásokkal, műhelyekkel.

Lelkészkonferencia: a tematikus év megjelenése a májusi, illetve a munkaévkezdő lelkészkonferenciákon.

Tematikus nap: konferencia és workshop a házasság ápolásának témájában, meghívott szervezetek, szakemberek bemutatkozása, az általuk kínált lehetőségek megismerése. A tematikus nap időpontja: 2025. november 8. (szombat).

Pályázatok

Pályázat gyülekezeteknek, egyházmegyéknek: a gyülekezeti és missziói osztály által a tematikus évre összeállított ötlettárból választott vagy a gyülekezet által kitalált programok megvalósításának támogatására kiírandó pályázat.

Szerelmesvers-​írói pályázat: versírói és képzőművészeti pályázat ifiseknek, diákoknak a szerelem és a párkapcsolat témájában.

Kiadványok

A házasság liturgiája: kis füzet pároknak gondolatokkal, imákkal, bibliai és egyéb idézetekkel, témajavaslatokkal és kérdésekkel az egymással való beszélgetéshez.

A házasság tízparancsolata: tíz pontból álló, terjeszthető kiadvány pároknak házasságkötés, évforduló stb. alkalmából; anyaga feldolgozható sorozat formájában is gyülekezeti csoportokban. 

Alkossunk embert!: a Művészetek Völgyében, a Tarisznya evangélikus udvarban sikerrel használt kártyajáték megjelentetése. Témája a jövő- illetve a családtervezés. 

Benned gyönyörködöm: beszélgetőkönyv pároknak, jegyeseknek, házasságra készülőknek.

Ötlettár: A házasság és az elköteleződés évében megvalósítható gyülekezeti programok online gyűjteménye.

Teológia és teremtés: az Evangélikus Hittudományi Egyetem tematikus évkönyve.

 

A házasság és az elköteleződés éve hivatalos oldala ITT érhető el.