Pál apostol, Timóteus és az ifivezető – Ifjúsági vezetőképző konferencia hetedszer

Frissítve: 2025.03.24. 16:10
Beküldte galambos - 2025, március 24 - 16:09
Tanítványság – Tanítványnak lenni és másokat azzá tenni témacímmel hirdették meg idén hetedszer az ifjúsági vezetőképző (IVK) hétvégét a fővárosban. A Ráday Házban március 21–23. között megtartott háromnapos konferencián a határon innen és túlról érkezett több mint háromszázhatvan résztvevő harminc előadónak köszönhetően hetven programon vehetett részt. A továbbképzést ez alkalommal is az Ifjúságépítő Alapítvány szervezésében ökumenikusan – református, evangélikus és baptista közreműködéssel – hirdették meg.

A szervezők a találkozó igei mottóját Márk evangéliumából választották: „[…] kiválasztott arra, hogy vele legyenek, és azután elküldje őket, hogy hirdessék az igét” (Mk 3,14), fő célul pedig azt tűzték ki, hogy a tanítványság témakörét sok oldalról körbejárva támogatást nyújtsanak a résztvevőknek, akik a gyülekezeteikben fiatalok közötti szolgálatot vállalnak.

A vezetés lelki hátterével kapcsolatban Baczynski László, a Timóteus Misszió vezetője szombat reggeli plenáris előadásában három pontra helyezte a hangsúlyt: Isten az országát személyes kapcsolatokon keresztül építi fel. Isten az, aki formálja a szíveket, ehhez pedig az embereket – például az ifjúsági vezetőket – használja fel. „Ám mielőtt Timóteusokat fogadtok magatok mellé, szükségetek van egy »Pálra«, egy idősebb testvérre, aki mellettetek áll, és segít a hitetek megerősítésében. Ki a te Pálod?” – tette fel az elgondolkodtató kérdést az igehirdető.

A résztvevők a képzés során tizenkét téma – modul – közül választhattak, az azokkal kapcsolatos műhelymunkákban három evangélikus lelkész is vezető szerepet kapott.

Péntek este a Digitális elnevezésű modult választók számára Kutyej Dániel Sámuel tótkomlósi beosztott lelkész Mesterséges intelligencia címmel vezetett interaktív alkalmat. „A mesterséges intelligencia tagadhatatlanul jelen van az életünkben. A kérdés az, hogyan tudjuk jól és keresztény felelősséggel használni. Fontosnak tartom, hogy ifjúsági vezetőként megismerjük a válfajait, a használati módjait, és alkalmazzuk is akár a bibliaórai felkészülésünk során, hiszen a fiatalok szinte mindennaposan használják az AI-alkalmazásokat. Ha ügyesen irányítjuk a mesterséges intelligenciát, akkor elképesztő segítség lehet, és nagyon hatékonnyá tesz bennünket” – bátorított az ifjúsági munkát is végző lelkész.

Szombat délelőtt Csadó Balázs, az irsai evangélikus gyülekezet lelkipásztora Multimédia használata az ifiben címmel tartott műhelymunkát, amelynek elején rámutatott: a legfontosabb egy ifjúsági bibliakör vezetésében, hogy ismerjük meg személyesen a fiatalokat, és az ő igényüket feltérképezve válogassunk a multimédiás eszközök kínálta illusztrációs lehetőségek között. A műhelymunkában részt vevők számos – intenzív beszélgetésre ösztönző – példát láthattak a videó, videóklip, fényképek, webes felületek, kvízjátékok és a mesterséges intelligencia alkalmazására is. „Ifjúsági vezetőként a fiatalok elérése, motiválása, inspirálása az első lépés. A multimédiás eszközök kínálta lehetőségek csak eszközök a kezünkben ahhoz, hogy a Bibliáról és a hit kérdéseiről beszélgessünk velük” – hívta fel a figyelmet az országos evangélikus ifjúsági tábor főszervezője.

A Közösségépítés nevű modulban szombat délután Czető Bálint székesfehérvári hitoktató lelkész Krisztus teste a gyakorlatban – Hogyan éljük meg a közösséget? címmel vezetett műhelymunkát. A sok játékkal és beszélgetéssel vegyített alkalmon a résztvevők többek között sorra vették a keresztény ifjúsági csoportok értékeit, illetve a vezetői jó tulajdonságokat. „Csoportvezetőként ismernünk kell a tagjainkat, a közösségünk értékeit, de tisztában kell lennünk azzal is, mi mire vagyunk képesek és alkalmasak. A legfontosabb vezetői tulajdonság a hitelesség és a türelem” – összegezte Czető Bálint a műhelymunkán elhangzottakat.

A továbbképzés szervezői csapatában evangélikus részről Szidoly Roland, az országos iroda gyülekezeti és missziói osztályának osztályvezető-helyettese, a gyermek- és ifjúsági munkaág vezetője vett részt. Vele szombaton a nap egyik konferansziéjaként találkozhattak a résztvevők, vasárnap pedig Ifimunka A–Z – Hozd a saját kérdésed! című kerekasztal-beszélgetésen vett részt Ablonczy Áron diósdi református lelkipásztorral, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatala ifjúsági osztályának vezetőjével. A beszélgetést irányító Kertész Dániel gödöllői református ifjúsági vezető moderálásában olyan kérdések kerültek terítékre, mint például hogy milyen módon lehet elérni a fiatalokat, milyen egy jó ifjúsági bibliaköri alkalom, illetve hosszú távon milyen célokat lehet kitűzni egy ifjúsági közösséggel.

A szervezők az idei konferencián is lehetőséget kínáltak az ifjúsági szervezeteknek, hogy szóróanyagaik, kiadványaik segítségével bemutathassák a fiatalok között végzett munkájukat. Az úgynevezett Expón egyházunk gyermek- és ifjúsági munkaágának, valamint a Szélrózsa ifjúsági találkozónak a képviselői is jelen voltak. A résztvevők a képzés végén egy ajándékcsomaggal térhettek haza, amelyben a gyülekezeti és missziói osztály felajánlásából a Játékról játékra nevű játékgyűjtemény is benne volt. A Keresztény Ifjúsági Egyesülettel (KIE) közösen újra kiadott segédanyag nagy sikert aratott az ifjúsági munkások között.

A sokszínű, elméletben és gyakorlatban gazdag ifjúsági vezetőképző hétvége úrvacsorai istentisztelettel ért véget.

A cikk először az Evangélikus.hu honlapon jelent meg. Szöveg: Boda Zsuzsa