Adventi áldás és gyertyagyújtás, avagy az egyház a vásárban

Frissítve: 2015.02.06. 12:43
Beküldte galambos - 2015, február 6 - 12:42
Budapest – A Gyülekezeti és Missziói Osztály szervezésében az idei évben december 14-17-e között a Vörösmarty téri vásáron egyházunk is képviselteti magát. A téren felállított központi adventi koszorú harmadik gyertyáját Gáncs Péter elnök-püspök gyújtotta meg.

A Vörösmarty téri adventi vásár országosan híres az ott kiállított kézművesremekről és a gasztronómiai sokszínűségről. Családok, idősek és fiatalok mennek ki, hogy megcsodálják a kápráztató fényeket, igyanak egy teát vagy forralt bort, vásároljanak. A vásári forgatagban azonban éppen a lényeg, a jó szó, az evangélium örömüzenete az, ami legkevésbé kerül elő.

Ezt felismerve, a Gyülekezeti és Missziói Osztály a Fesztiválvárossal együttműködve december 14-17-e között egy bódét létesített, ahol éppen az utóbbi, a jó szó, az örömhír, és az áldás kerül előtérbe. Az, amiről a karácsony alapvetően szól.

Az érdeklődők – a budapesti gyülekezetek bevonásával – lelkészekkel és gyülekezeti tagokkal találkozhatnak és egy tea mellett beszélgethetnek, fogalmazhatják meg, hogy mit jelent számukra a karácsony. Utóbbit egy interaktív szófelhőre is felírhatják, melynek segítségével a négy napos jelenlét végére egy izgalmas statisztika is megfogalmazódik majd, hogy ma mit gondolnak az emberek karácsonyról.

A Gyülekezeti és Missziói Osztály erre a rendezvényére készíttetett egy áldáslapot is, melyen Varga Gyöngyi áldása mellet az Őrimagyarósdon felállított - Pomuczné Domanovszky Éva és a gyülekezet által alkotott - betlehemes képe látható.

A fenti jelenléthez szorosan kapcsolódva advent harmadik vasárnapján Gáncs Péter elnök-püspök gyújtotta meg a Vörösmarty tér adventi koszorújának gyertyáit. A több mint kétszáz főnyi érdeklődő számára a püspök beszédében kiemelte, hogy az adventi várakozásban a befelé és kifelé figyelés egyaránt fontos. A hetente meggyújtásra kerülő gyertyák figyelmeztetnek minket és csendesen terelnek, hogy a hit, remény, szeretet páli megfogalmazású hármasát megéljük, és ennek megtapasztalása által jussunk el az örömhöz. Az örömforrás nem más, mint az az üzenet, mely karácsonykor közénk érkezett, azaz a fény, vagyis Jézus, aki értünk jött, hogy nekünk békességünk legyen. A gyertyák szimbolikájával kapcsolatban az elnök-püspök elmondta:
„Az első hitünk és életünk forrása: a világosság. Hitünk gyertyája az első adventre emlékeztet: Jézus a világ világossága, akit kétezer évvel ezelőtt küldött el Isten a világba.
A második a reménység gyertyája. E világnak nem csak kezdete, de célja – és nem vége – is van. Istentől indulunk és hozzá érkezünk – ez a második advent: Jézus vissza fog jönni hozzánk, értünk.
A harmadik vasárnap a szeretet lángjait lobbantja fel. A téren minden ajándéktárgy arra való, hogy szeretetünket megfoghatóvá, megvalósíthatóvá tegye. Legyen ez szimbólum, amely visszavezet minket az ajándékozó Istenhez, aki egyszülött Fiában, Jézusban ajándékozta meg a világot.
A negyedik gyertya pedig az örömé lesz. Kívánom, hogy hit, remény, szeretet és öröm „gyertyái” világítsanak, melegítsenek, s hozzanak boldog és békés karácsonyt mindannyiunknak.”

Gáncs Péter beszédét az evangélikus bódénál osztott áldás szövegével zárta:

„A Magasságos Isten, aki érted is emberré lett,
őrizzen meg Téged szeretetében.
Ajénkéközza neked a gyermek bizalmát,
a kicsigés szépségét és erejét,
a holnap reménységét,
az ünnep békességét
és töltse be szívedet jelenléte örömével.”
(Részlet Varga Gyöngyi Áldáskönyv című kötetéből.)

A Gyülekezeti és Missziói Osztály standja szerda estig reggel tíz és este kilenc óra között várja az érdeklődőket és a beszélgetni vágyókat.

Elsődleges fülek

Adventi áldás és gyertyagyújtás, avagy az egyház a vásárban
Létrehozva: 2014.12.15. 12:40, frissítve: 2014.12.20. 09:46

Szöveg és fotó: Galambos Ádám

Gáncs Péter beszédét az evangélikus bódénál osztott áldás szövegével zárta:

„A Magasságos Isten, aki érted is emberré lett,
őrizzen meg Téged szeretetében.
Ajénkéközza neked a gyermek bizalmát,
a kicsigés szépségét és erejét,
a holnap reménységét,
az ünnep békességét
és töltse be szívedet jelenléte örömével.”
(Részlet Varga Gyöngyi Áldáskönyv című kötetéből.)

Adventi gondolatok

A karácsony előtti vásárlási dömpinggel szemben rövid videóüzenetek hirdetik, hogy advent üzenete más. Advent várakozása a Jézussal való találkozás lehetősége. Erre hívják fel a figyelmet a megszólalók, akik a társadalom széles spektrumából álltak a kamera elé. A kisfilmek a Magyarországi Evangélikus Egyház Gyülekezeti és Missziói Osztálya megbízásából készültek.

Videó: Galambos Ádám, Győri András Timótheus