
A Magyarországi Evangélikus Egyház Gyülekezeti és Missziói Osztálya különleges programot szervez 2025. augusztus 21–24. között Tahiban, a Szív Lelkiségi Központban, A házasság és az elköteleződés évében, gondolva azokra, akik a válás fájdalmát és az ezzel járó veszteséget hordozzák.
A lelkigyakorlat célja, hogy közösen gyógyírt és vigasztalást keressünk a válás okozta érzelmi sebekre, legyen szó feldolgozatlan sérelmekről, bűntudatról, szégyenről vagy gyászról.
A lelkigyakorlat témái érintik a válás fájdalmának feldolgozását, a bűntudat és bűnbánat kezelését, valamint az elváltak helyének megtalálását a gyülekezetben, az Isten-kapcsolat helyreállítását, a házasság és a válás kérdését a Biblia tükrében.
Reménységünk, hogy együtt megtapasztalhatjuk Isten közösségének gyógyító erejét.
A résztvevők támogatást kapnak önértékelésük helyreállításához, önbizalmuk és önbecsülésük visszanyeréséhez a válás után. A program segíti kapcsolataink újraépítését, és támogatást nyújt egy új jövőkép kialakításához, megvalósításához.
Jelentkezési határidő: 2025. július 15.
Jelentkezési link: https://forms.gle/RrMxdmenKCRWXDG57
A lelkigyakorlat teljes költségét a Magyarországi Evangélikus Egyház fedezi.
A lelkigyakorlatot vezeti: Heinemann Ildikó, Németh Zoltán, Szakács György
„Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok és meg vagytok terhelve, és én megnyugvást adok nektek.” (Mt 11,28)
● A plakát PDF formátumú változata innen tölthető le, a képként megosztható verziója pedig itt érhető el.
A lelkigyakorlat – vagyis Isten közelségében lenni
A keresztény lelkiség forrása a lelkigyakorlat. Nevezhetjük csendeshétnek, bibliai tábornak, lelki hétnek – mindazt a tapasztalást sűríti magába ez a szó: lelkigyakorlat. A megszokott környezetünkből és életritmusunkból hív ki bennünket Isten közelségébe – és egyben önmagunk közelségébe is. Ezért is jogos a szóban rejlő gyakorlat kifejezés. Egyházunk – ahogyan más felekezetek is – évtizedek óta szervez lelkigyakorlatokat, merítve ezzel a kereszténység közös lelki kútjából.
A lelkigyakorlatnak két fontos célja van: Isten jelenlétének intenzív megtapasztalása (a megszokott élettől eltérő környezetben), valamint e jelenlét hatása a lélekre és az egész személyiségre. E kettőről így írt Jálics Ferenc jezsuita lelkivezető:
„Minden ember lelke mélyén ott lappang az Isten utáni vágy. Velünk született tudás ez arról, hogy hazánk nem ezen a földön, hanem Istennél van. Őnála vagyunk igazán otthon. Ez a vágyakozás nem kívánság. A kívánság birtokolni akar, igényeket akar kielégíteni. (…) A vágy más jellegű. Forrása mélyebbről fakad. A lélek mélyéről ered, és mindig a végső hazánkra, az örök életre, Istenre vonatkozik. A vágynak az a törekvése, hogy odaajándékozza magát, átadja magát Istennek. Szent Ágoston szépen fejezte ki ezt az igazságot: »Nyugtalan a szívünk, amíg meg nem nyugszik Benned.«”
„Azért élünk a földön, hogy a magunkban és másokban levő sötétségeket megváltani engedjük. Egyedül a szeretet oldja fel a sötétségeket. A szeretet vonzásában az ember egyre inkább el tudja fogadni önmagát és sötétségeit, egyre inkább el tudja viselni azokat, és meg tudja engedni azok megváltását.”
A válás útját megjárt testvéreink számára e két lehetőséget kínáljuk fel a lelkigyakorlat eszközeivel. A lelkiség legyen segítségükre, és egészítse ki eddigi eszközeiket, amelyek azt a célt szolgálták, hogy túl legyenek ezen az időszakon, hogy egyensúlyba kerüljenek, hogy az eseményeket – mint életük történetének részét – integrálni tudják, és hogy személyes kudarcaik, elakadásaik, szégyeneik Isten oltárára kerülhessenek.
Szakács György, a lelkigyakorlat egyik vezetője
„Mindig van új kezdet”
Heinemann Ildikó bátorító üzenete mindazoknak, akik nehéz élethelyzetből indulnak új útra – és egy meghívás különleges lelkigyakorlatra
„Pünkösdhétfőn egy igazi, Szentlélekkel teli esemény részese lehettem. Az istentiszteletünk keretében egy 27 éve házasságban élő pár kérte az egyházi esküvőjét, hogy Isten előtt is kinyilvánítsák összetartozásukat. Nagyon jó érzés volt őket összeadni. Nemcsak azért, mert a barátaim, és jól ismerem őket, hanem mert számomra az ő történetük élő bizonyítéka annak, hogy Isten tud újat kínálni, újat adni reményvesztett, kudarccal és nehézséggel teli élethelyzetekben is. A pár hölgytagja ugyanis fiatalkorában az első férjétől elvált, két kislányával szinte elmenekült egy nehéz, fájdalmas kapcsolatból. Majd évekkel később megtalálta mostani férjét, akitől két kislányuk született. Az ő történetük számomra egy igazi siker, és arra emlékeztet, hogy a legnehezebb pillanatok után is van lehetőség a boldogságra és az újrakezdésre.
Ha te is úgy érzed,
• hogy egy kapcsolat vége után elakadtál,
• hogy már nem tudod, meg tudsz-e bízni valakiben,
• hogy nincs is reményed arra, hogy boldog párkapcsolatban élj,
szeretnélek bátorítani, megerősíteni abban a hitben, ami az enyém: mindig van lehetőség az új kezdetre. Az életben sok próbát kapunk, többször megéljük a kudarcot, mégis biztos vagyok benne, hogy Isten szeretete és irgalma a nehézségek közepette is velünk van, hogy támogasson minket, és segítse az utunkat.
Ezért hívlak most téged is, hogy csatlakozz a lelkigyakorlatunkhoz. Itt lehetőséged lesz arra, hogy ne csupán a múltat hagyd hátra, hanem új reménységet és békességet találj. Itt nem lesz ítélkezés, nem lesz keserűség, hanem közösen keressük, hogyan építhetjük fel a jövőt, hogyan találhatunk új értelmet a mostani helyzetben. Isten irgalma mindig ott van, hogy támaszt nyújtson, és hogy segítse azokat, akik készen állnak arra, hogy elfogadják a változást.
Ha úgy érzed, hogy most van itt az ideje, hogy új fejezetet nyiss az életedben, akkor szeretettel várunk. Gyere, és lépj velünk együtt az újrakezdés, a gyógyulás és a remény útjára!
Heinemann Ildikó, evangélikus lelkész, a lelkigyakorlat egyik vezetője
Kedves Testvérem!
Ha elváltál, vagy éppen benne vagy a válás fájdalmas folyamatában, akkor jól ismered a veszteség, a gyász, a szégyen érzését. Talán úgy érzed, hogy a válásod miatt kevesebb vagy, vagy megrendült a hited, a közösségedben is a helyedet keresed. Én magam is átéltem mindezt: elváltam, újraházasodtam, és tudom, mennyi fájdalom, bizonytalanság, sőt mennyi kérdés járhat ezzel együtt. Ugyanakkor megtapasztaltam azt is, hogy Isten nem hagy magunkra a legnehezebb időszakokban sem. Az Ő irgalma, szeretete, megbocsátása akkor is körülölel, amikor mi magunkat sem tudjuk elfogadni.
Ezért ajánlom szívből ezt a lelkigyakorlatot mindazoknak:
– akik válás miatt keresik újra önmagukat, helyüket Isten és az egyház közösségében,
– akik szeretnék feldolgozni a veszteségeiket, gyászukat, szégyenüket,
– akik vágynak rá, hogy megtapasztalják: Isten szeretete és elfogadása nem feltételhez kötött, és keresik a reményt, az irgalmat, a békességet, amit Isten adhat.
Ez a lelkigyakorlat lehetőség arra, hogy biztonságos, elfogadó légkörben beszéljünk a nehézségekről, kérdésekről, és együtt keressük, hogyan lehet a múlt sebeit Isten szeretetében gyógyítani. Nem ítélkezünk, hanem egymás terhét hordozva, őszintén, hitelesen, Istenre figyelve járjuk végig ezt az utat.
Ha úgy érzed, megszólít ez a meghívás, szeretettel várunk! Induljunk el együtt a gyógyulás, a remény, az újrakezdés útján – Isten irgalmára, szeretetére, megbocsátására támaszkodva.
Rihay Szabolcs evangélikus lelkész
Gyógyító jelenlét – Lelkigyakorlat elváltaknak
Különleges, talán szokatlannak tűnő programra hívja az érdeklődőket a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájának Gyülekezeti és Missziói Osztálya. A lelkigyakorlat olyanokat szólít meg, akik a válás veszteségét és annak következményeit hordozzák életükben. Németh Zoltán lelkésszel, az osztály vezetőjével beszélgettünk a programról.
A házasság, illetve a párkapcsolat az ember egyik legalapvetőbb szükséglete. Amikor ez a szeretetközösségen alapuló, kölcsönös támogatást nyújtó kapcsolat megszakad, az nemcsak érzelmi, hanem lelki, sőt hitbéli és egzisztenciális törést is okozhat. A Magyarországi Evangélikus Egyház 2025-öt a házasság és az elköteleződés évének nyilvánította, amelyben a párkeresésen és a párkapcsolatok megerősítésén túl azokra is figyelmet fordít, akik a házasság felbomlásának fájdalmát hordozzák. A lelkigyakorlat célja, hogy a résztvevők szakemberek segítségével közösen keressék a gyógyulás és az újrakezdés útját, lehetőségét.
„Még a legjobb házasságokban is megjelennek repedések – fogalmaz Németh Zoltán, a lelkigyakorlat egyik vezetője. – A kapcsolataink törékenyek, és ez nem gyengeség, hanem az emberi lét valósága.” Mint mondja, az evangélikus teológia nem áll meg a törvény kimondásánál, hanem továbbvezet az evangélium felé: Isten nem elutasítja a szenvedőt, hanem lehajol a megtört szívűhöz. Jézus Krisztus nem elfordul a bűntudattal vagy sebzettséggel élőtől, hanem befogadja, és lehetőséget ad az újrakezdésre. Ezért a lutheri tanítás szerint a válás, bár fájdalmas és tragikus esemény, nem zárja ki az embert az egyház közösségéből.
A váláshoz való keresztyén hozzáállást, tanítást sokan egyetlen, Jézustól idézett, az esketési liturgiában is szereplő mondattal szeretnék definiálni: „Amit tehát Isten egybekötött, azt ember el ne válassza!” (Mt 19,6b) Ám Németh Zoltán rámutat: „Ez a mondat az eredeti szövegkörnyezetéből kiemelve önmagában félrevezető. Jézus mindig a kiszolgáltatottak pártján állt, és szinte az összes jézusi tanításnak ez adja a kulcsát és értelmét. A válás tekintetében a »feleség elbocsátásának« gyakorlata a nőket kiszolgáltatott helyzetbe hozta. A mondat tehát nem rideg szabály, hanem a gyengék melletti kiállás. Nem tilalom, hanem védelem. Ma is ez a feladatunk: felismerni, kik a kiszolgáltatottak – legyen szó nőről vagy férfiról –, és segítően melléjük állni. Ezért ma az idézett jézusi figyelmeztetés elsősorban nem is a párnak szól, hanem sokkal inkább a pár környezetéhez tartozóknak, akik kapcsolatban vannak velük.”
Az osztályvezető így folytatja: „A szégyen, a bűntudat, a veszteség érzéseivel is foglalkozunk. A lelkigyakorlaton nem a válással végződött kapcsolat megítélése, illetve analízise a célunk, hanem a gyógyulás, a saját tapasztalatainkból történő tanulás, az önmagunkkal és a történetünkkel való megbékélés lehetőségének felfedezése Isten jelenlétében. A lelkigondozás nem a hibás kereséséről szól, hanem arról, hogy az ember újra megtalálja önmagát Isten segítségével.”
A program során szó lesz a válás fájdalmának feldolgozásáról, a bűntudat és a bűnbánat lelki folyamatairól, az istenkapcsolat helyreállításáról. A résztvevők támogatást kapnak önbizalmuk, önbecsülésük és kapcsolataik újjáépítéséhez. Az eseményt Heinemann Ildikó, Németh Zoltán és Szakács György vezetik – olyan lelkészek és lelkigondozók, akik nagy tapasztalattal kísérik azokat, akik életük egy pontján megtörtek, és most új útra indulnak.
Az alkalom mottója Jézus bátorító szava: „Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok, és meg vagytok terhelve, és én megnyugvást adok nektek.” (Mt 11,28) Ez a hívás minden gyógyulni vágyónak szól: azoknak, akik nehéz emlékekkel és reménykereséssel indulnak útnak, és azoknak is, akik talán még önmaguknak sem merik kimondani: megtörtem, megsérültem.
A lelkigyakorlat résztvevői nemcsak a program során, hanem igény esetén később is lehetőséget kapnak fájdalmaik és elakadásaik feldolgozására – akár utánkísérés formájában is. Az elváltak számára szervezett alkalom nem egyszeri esemény: a tervek szerint a jövőben rendszeres időközönként megrendezik.
A cikk először az Evangélikus Élet magazinban jelent meg.
Szerző: Galambos Ádám
