– Hogyan értékeli az ifjúság és az elköteleződés évének központi programjait? Mely események voltak a legsikeresebbek, és miért?
– Az év kiemelkedő eseménye a nyíregyházi Szélrózsa találkozó volt, amelyre hétszáz fővel többen érkeztek, mint az előző fesztiválra. Hasonló sikert könyvelhettünk el az országos evangélikus hittanversenyen: ennek csak a döntőjén – amelyet a gyermeknappal kötöttünk egybe – közel ötszáz diák vett részt. Az ifjúságot célzó programok mellett fontos szerepet szántunk az ifjúsági szolgálók képzésének, a szakmai konferenciáknak is: a tematikus év részeként az Evangélikus Hittudományi Egyetemen ifjúsági témájú kurzust tartottak, és nagy sikerrel zajlott a Küldetésünk az ifjúságért című szakmai konferencia is, amelyen közel kilencven fő vett részt.
– Hogyan hatott az év tematikája a gyülekezeti közösségek életére?
– A tematikus év keretében frissítettük az ötlettárainkat, és új segédanyagokat állítottunk össze, hogy a gyülekezetek számára inspirációt és támogatást nyújtsunk az ifjúsági munka megerősítéséhez. Anyagi támogatást is biztosítottunk pályázatok formájában. A pályázatok számának növekedése és a gyülekezetek aktivitása már most biztató képet mutat. Figyelemre méltó tendencia, hogy több egyházmegyében nemcsak lelkészeket, hanem elkötelezett, fiatal gyülekezeti tagokat is választottak ifjúsági felelősi tisztségbe. Ez azt jelenti, hogy egyre több az olyan elkötelezett szolgálatvállaló, aki aktívan részt kíván venni az ifjúsági munkában.
– A tematikus évhez több kiadvány és módszertani anyag is kapcsolódott. Milyen visszajelzések érkeztek ezekről?
– Az év egyik legfontosabb kiadványa a Segítség! Ifit tartok – 30 óravázlat a tanévre című könyv volt, ez ifjúságióra-vázlatoknak a gyűjteménye. Emellett több kreatív játékot és tananyagot is bemutattunk, például a Keressetek! című bibliaismereti és egyházismereti társasjátékot, amely kiváló példája annak, hogyan lehet játszva tanulni. Januárban megjelenő kiadványunk a Játékról játékra elnevezésű gyűjtemény, amely ifiórákra és gyülekezeti táborokra ajánlott játékokat tartalmaz. Kiadtunk hittanfüzet-foglalkoztatót, valamint a húsvéti–pünkösdi ünnepkörhöz készítünk egy színezőt, ez tavasszal fog megjelenni. A visszajelzések pozitívak: a kiadványok segítik a lelkészeket, hitoktatókat, ifivezetőket az ifjúsági munka színesítésében és hatékonyabbá tételében.
– Milyen tanulságokat vontak le a tematikus év végén?
– Hálás vagyok, hogy részt vehettem a lelkészi munkaközösségi gyűléseken, ahol bemutathattam a munkacsoportunk tevékenységét. A találkozások során lehetőség nyílt tapasztalatcserére és közös ötletelésre is. Ezek a beszélgetések értékes visszajelzéseket adtak, amelyeket a jövőben beépítünk a munkánkba. Bár az ifjúsági munka valóban sok kihívással jár, egyben rengeteg lehetőség is rejlik benne. Fontos, hogy a fiatalokkal kapcsolatban ne általánosítsunk, mondván, hogy „érdektelenek”, mert a valóság ennek ellentmond. Sokkal inkább találjuk meg azokat a mai megszólítási módokat, amelyek alkalmasak arra, hogy átadjuk az evangélium örök értékét, üzenetét.
– Tavaly év elején adott interjújában említette, hogy készül az egyház gyermek- és ifjúsági stratégiája. Hol tartanak ebben a folyamatban?
– A koncepció kidolgozása hosszabb távú feladat, ebben fontos mérföldkövek előtt állunk. Egyházunk általános tisztújítása nemrég zárult le, új a gyermek- és ifjúsági bizottság, és új egyházmegyei felelősök kezdik meg a munkát, akikkel közösen dolgozunk majd ezen a területen. A bizottság tagjaival és az új egyházmegyei felelősökkel februárban lesz egy közös találkozónk, hogy egyeztessük az elképzeléseinket. Reméljük, hogy a következő években kidolgozhatunk egy olyan koncepciót, amely támogatóan meghatározhatja az egyház gyermek- és ifjúsági munkájának jelenét és jövőjét.
*
Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Somogyi-Decmann Hanna
A cikk eredetileg az Evangélikus Élet magazin 2024. december 15–29-i 89. évfolyam 49–50. számában jelent meg.