Elő a fedezékből!

Frissítve: 2023.05.11. 12:12
Beküldte galambos - 2023, március 20 - 07:48
A konfirmáció és az elköteleződés évében igazi ajándékkal lepte meg az olvasókat Németh Zoltán lelkész testvérünk, egyházunk országos irodája gyülekezeti és missziói osztályának vezetője. A szinte új műfajt teremtő „beszélgetőkönyv” valós hiányt tölt be az evangélikus könyvpiacon. Lényegre törően informál, korunk nyelvén fogalmazza meg keresztény hitünk és életünk alapkérdéseit. Gáncs Péter recenziója a Koldusok vagyunk – Beszélgetőkönyv az evangélikus lelkiségről című kötetről.

Németh Zoltán könyve nem „kinyilatkoztat”, hanem önálló gondolkozásra, beszélgetésre inspirál Istennel és tanítványtársainkkal. Jó értelemben provokál, azaz előhív megszokott kegyes frázisaink fedezéke mögül, és nagykorú, tudatos, elkötelezett hitéletre bátorít. Az egészséges provokáció már a könyv címében megszólal, az igei mottó kérdése pedig felerősíti: „Mid van, amit nem kaptál?” (1Kor 4,7b)

Végszó mint előszó. A Luther Márton végső szavának tulajdonított drámai kijelentést – „Koldusok vagyunk, ez az igazság!” – a szerző az előszavában így interpretálja: „Ha koldusok vagyunk, az azt is jelenti, hogy mindenünk ajándék. Ha nincs semmink, akkor nincs vesztenivalónk, nem vagyunk fenyegethetők és zsarolhatók: szabadok vagyunk! Semminek és senkinek nem kell – nem kellene – a rabjává válnunk. És ha valaki így is szeret minket, és ragaszkodik hozzánk – ahogy Isten –, akkor az érdek nélkül, valóban és önmagunkért szeret (1Jn 3,18). Koldus mivoltunk fel- és elismerésén keresztül visz az út a szabadság, a szabadulás felé, amelyen Jézus vezet minket, és jár előttünk. Az a Jézus, aki maga is koldusként született, élt, és úgy is halt meg a kereszten.”

Örök témák új hangszerelésben. A könyv első fele klasszikus kátétémákat szólaltat meg, kerülve a kiüresedett, sablonos megfogalmazásokat. Ízelítőül az Atyáról szóló fejezet néhány sokat sejtető szakaszcíme: A létezés egyensúlya, Befelé elindulni, Randevú Istennel…

A Fiút bemutató részt egy izgalmas Luther-idézet intonálja: „Az evangélium veleje és alapja az, hogy mielőtt példát vennél Krisztusról, felismered és elfogadod őt mint Isten ajándékát és adományát, amely immár a tiéd.” Ezután hat fotóból álló képmeditáció segít ráhangolódni Isten látható ajándékaira, az inkarnáció csodájára. A krisztológia összegzésének egyik inspiráló tézise: „Jézus: Isten tükre.”

A harmadik hitágazat, a Lélek kapcsán alapkérdések kerülnek elő: Hogyan olvassuk a Bibliát, „a bizalom könyvét”? Mint használati, összeszerelési útmutatót az élethez? Ha követed a benne leírtakat, akkor sikerül működtetni „összerakni, összeszerelni” az életedet? A szerző meggyőződése, hogy a Biblia Istene beszélgető Isten, aki a Szentírás, énekek és liturgia szövegén keresztül, az imádság csendjében, de az egyház mint intézmény keretein kívül a történésekben, természeti jelenségekben is beszélgetésre hív minket.

A Tízparancsolatról és a Miatyánkról csak egy-egy frappáns mondat: „A szabadság igéi” – „A szabad ember imádsága.”

Kis keresztyén anatómia és szótár. Ezek a fejezetek szellemesen segítik eligazodásunkat egyes testrészeink biblikus látásában és bizonyos alapfogalmak értelmezésében. Így például arra is választ találunk, hogy mit értünk a könyv alcímében olvasható lelkiségen: „A lelki élet madárhoz hasonló. Teste a Jézus által inspirált lélek. Egyik szárnya a böjt – vagyis a tudatosság –, a másik az imádság, vagyis a jelenlét.”

A kötet zárásaként bepillantást kapunk a lelki élet kútjába, amely három egymásra épülő gyűrűből épül fel: Istenből fakadó biztonság, engedelmesség és ráhagyatkozás. S hogy mit, kit is jelent ez a kút, kiderül a könyvet megkoronázó vallomásból. Álljon itt egy rövid részlete: „Nem védsz meg minden bajtól, nem kapok választ minden kérdésre, de igéd által, Jézus által a kút, szereteted kútja ott van a lelkemben. Meríthetek belőle.”

A kötet interaktív forgatását számos illusztráció, továbbgondolásra, beszélgetésre indító kérdés, link, QR-kód segíti. Egyéni és csoportos olvasásra, feldolgozásra, akár konfirmációi oktatásra és „rekonfirmációi” elmélyülésre, elköteleződésre is lehetőséget kínál.

Németh Zoltán: Koldusok vagyunk – Beszélgetőkönyv az evangélikus lelkiségről. Magyarországi Evangélikus Egyház Gyülekezeti és Missziói Osztály, Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség, Budapest, 2023.
 

* * *
Az írás eredetileg az Evangélikus Élet magazin 2023. március 5–12–i 88. évfolyam 9–10. számában jelent meg.