Találkozás és elköteleződés – Szidoly Roland az őszi országos konfirmandustalálkozóról

Frissítve: 2023.12.20. 14:36
Beküldte galambos - 2023, június 1 - 15:53
Az evangélikus konfirmandusok országos találkozóját szeptember 23-án, szombaton rendezik meg a budapesti Riz Levente Sport- és Rendezvényközpontban. Szidoly Rolandot, a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodája Gyülekezeti és Missziói Osztályának osztályvezető-helyettesét kérdeztük a rendezvény előkészületeiről.

– Miért tartották fontosnak, hogy konfirmandusok számára szervezzenek országos találkozót?

– Az ötlet tavaly fogalmazódott meg, az evangélikus presbiterek nagy sikerrel megrendezett országos találkozóján. Akkor már tudtuk, hogy ez az év egyházunkban a konfirmáció és az elköteleződés éve lesz. Célunk az volt, hogy fiatalok számára szervezzünk egy nagyszabású, országos találkozót. Ebben az évben nincsen Szélrózsa evangélikus ifjúsági találkozó, ezért ez az összejövetel nemcsak arra alkalmas, hogy közösségben legyünk, hanem arra is kiváló, hogy hívogassuk a konfirmandusokat: vegyenek majd részt a jövő évi Szélrózsán.

– Az elmúlt három évben konfirmáltakat, valamint a jelenleg vagy szeptembertől konfirmációi előkészítőre járó fiatalokat és kísérőiket várják a találkozóra. Milyen programokra számíthatnak a résztvevők?

– Mozgalmas és interaktív nappal készülünk. Közös nyitóáhítattal indítjuk a napot, majd az elköteleződés témáját körbejáró interaktív, megmozgató előadáson vehetnek részt a jelenlévők. Ezt csoportbeszélgetések követik, amelyen mindenki elmondhatja a véleményét az előadásról és az igei köszöntőhöz kapcsolódóan. A délután folyamán a Szélrózsán is jelen lévő programsátrak kínálatával találkozhatnak, és a széles kínálatból szabadon válogathatnak a résztvevők. A napot közös koncerttel és úti áldással zárjuk.

– A felhívásban a lelki épülés mellett a közösségépítést hangsúlyozzák. Mit jelent ez?

– A délelőtti idősáv igei fókuszú lesz, a csoportbeszélgetések is erről fognak szólni. A délutáni idősáv azért lesz kötetlenebb, hogy az ország különböző pontjairól érkezőknek módjuk legyen egymással találkozni, beszélgetni. Ezeken a kötetlen programokon – akár sportban, ügyességi versenyen, kvíz jellegű alkalmakon vagy workshopokon – lehetőség lesz arra, hogy a jelenlévők megismerkedjenek egymással, csapatban dolgozzanak, kapcsolatokat építsenek és erősítsenek.

„Mindenre van erőm Krisztusban, aki megerősít engem” [Fil 4,13] – olvasható a találkozó mottója. Milyen hatással lehet ez a program a gyülekezetek életére?

– Több célt látunk magunk előtt. Több gyülekezet a reformáció ünnepén tartja a konfirmációt. Számukra ez a nap alkalmas arra, hogy segítse a csoporton belüli összetartozást. Találkozónk az újonnan induló konfirmanduscsoportok számára jó lehetőség arra, hogy nagyszabású közösségi élménnyel kezdhessék el a konfirmációra készülés folyamatát. A már konfirmált résztvevőknek ez a program azért lehet jó, mert így az induló ifjúsági köröknek is megerősítő közös kezdés lehet.

– A tematikus év központi rendezvényét a gyülekezeti és missziói osztály szervezi, a tartalomért a Szélrózsa Tízek felelnek. Hogyan lehet az evangélikus konfirmandusok országos találkozójára jelentkezni, és mikortól érhető el a részletes program?

– Gyülekezetek tudnak regisztrálni a díjtalanul látogatható rendezvényre. Június 16-ig tart az előregisztrációs folyamat, majd augusztus második felétől indul a regisztrációk véglegesítése. Létrehoztuk az Evangélikus.hu honlap Konfirmandustalálkozó menüpontját, oda fognak felkerülni az utazást segítő hasznos tudnivalók, a rendezvénnyel kapcsolatos további részletek. A teljes program nyár közepén lesz elérhető.

A cikk először az Evangélikus.hu honlapon jelent meg.