A mai magvetésből nőhet a jövő egyháza – Bányai Tamás a gyermek- és ifjúsági munkáról

Frissítve: 2022.04.11. 13:29
Beküldte galambos - 2022, február 23 - 17:36
Az Evangélikus Élet portrésorozatában az egyházunk budapesti Üllői úti országos székházában szolgálatot végzőket szólaltatják meg indíttatásukról, munkájukról, céljaikról. Ez alkalommal Bányai Tamással, a Gyülekezeti és Missziói Osztály gyermek- és ifjúsági referensével, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Hallgatói Önkormányzatának szeniorával beszélgettek.

– Miként került teológus-lelkész szakos egyetemi hallgatóként az országos irodába?

– Szidoly Roland gyermek- és ifjúságimunkaág-vezető felkérésére először 2020-ban csatlakoztam az osztályhoz, akkor az országos evangélikus hittanverseny megszervezése volt a feladatom. Ez a rendezvényünk sajnos a koronavírus-járvány miatt elmaradt, ám 2021 szeptemberétől ismét gyermek- és ifjúsági referensként dolgozhatok.

– Egy teológushallgatónak ez bizonyára ismerős terep.

– Az Evangélikus Hittudományi Egyetemen több kurzus keretében is aktívan foglalkozunk az ifjúsági munka kérdéseivel. Megismerjük a vallás- és gyülekezetpedagógiai aspektusait, de a gyakorlati teológiai vonatkozásait is, így nagyon sok elméleti és természetesen gyakorlati tudásra is szert teszünk. Széles áttekintést kapunk, de minden területbe nem tudjuk mélyen beleásni magunkat. Ezért öröm, hogy a gyülekezeti és missziói osztályon egyrészt kamatoztatni tudom a korábban a teológián megszerzett elméleti tudást, másrészt számos új ismerettel gazdagodom a gyakorlat oldaláról. Itt megismerem az egyház működését az adminisztráció szempontjából is, és ezt a későbbiekben a lelkészi szolgálatomban is kamatoztatni tudom majd.

– Mi pontosan a gyermek- és ifjúsági referens feladatköre?

– Az ifjúsági pályázatok elszámolásával foglalkozom, illetve a szolgálati területemhez tartozik még a bábképzés és a bábfesztivál koordinálása, az országos evangélikus hittanverseny és gyermeknap szervezése is. Továbbá a Szélrózsa evangélikus ifjúsági találkozón a szállás munkaágért leszek felelős. Nagyon örültem, hogy a Küldetésünk az ifjúságért című szakmai konferencia lebonyolításában is részt vállalhattam. Osztályunk az ifjúsági bizottsággal és a Luther Kiadóval együttműködve több ifjúsági kiadványt is megjelentetett, például a Küldetésben – Kalandozás a prófétákkal Sámueltől Keresztelő Jánosig – Úton a 2022es hittanversenyre és a Karácsonyi hangolódó című füzeteket, de már dolgozunk a jövő évi kiadványokon is. Ezekhez az adminisztratív hátteret biztosítom.

– Tavaly szeptembertől egyetemünk hallgatói önkormányzatának az elnöke. Szeniorként mit tart a legfontosabb feladatának?

– A hallgatók közösségi életének a szervezését és az egyetemi lelkészséggel karöltve a lelki életre való odafigyelést tartom a legmeghatározóbbnak. A teológiára mindannyian idealizált képpel érkezünk, ami idővel formálódik. Arra törekszünk, hogy minél több olyan lehetőséget teremtsünk, ami hit- és közösségformáló erővel bír, ami megerősíti a hallagtókban a szolgálatot.

– Számos más területen is aktív.

– A fóti Evangélikus Kántorképző Intézetnek régebben a növendéke voltam. Ott kaptam meg azt a lelkiséget, aminek hatására a lelkész szakra jelentkeztem. Hálás vagyok, hogy mára oktatóként és teológushallgatóként tanfolyami lelkészi minőségben is szolgálhatom a kántorképző közösségét. A teológiára kerülve a Budavári Evangélikus Egyházközség munkájába kapcsolódtam be. Négy évig a budagyöngyei kápolnának voltam a kántora. Emellett a budavári gyülekezetben 2018 óta vállalok ifjúsági vezetői feladatokat.

– Úgy tűnik, hogy a sokrétű tevékenység egy irányba, az ifjúsági szolgálat felé mutat…

– A fiataloké a jövő egyháza. Ezt nekünk – mostani fiatal felnőtteknek – kell előkészíteni, azaz mi vagyunk, akik elhinthetjük a magot, amiből ez növekedésnek tud indulni. Ez a mi lehetőségünk és a felelősségünk.

– Hogyan tekint a teológiára mint tudományra?

– A teológia szépsége, hogy folyamatos tanulásra, elmélyülésre inspirál, és az istenkeresésre irányítja a figyelmet. A teológia gazdag és kimeríthetetlen forrás, melynek célja egyben definíciója is: az Istenről való beszéd. Ez valóban így van! Istent kell szólni, hirdetni, tanulni, mert ebben van a teológia lényege.

* * *

A cikk eredetileg az Evangélikus Élet magazin 2022. január 30 – február 6–i 87. évfolyam 3–4. számában jelent meg.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a  kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a kiadó oldalán.

(Forrás: Evangélikus.hu)

Cimkék: