A Művészetek völgye fesztivál július 19-én, pénteken nyitotta meg kapuit, július 28-ig koncertekkel, színházi és irodalmi előadásokkal, tánccal, rengeteg alkotó- és gyermekprogrammal tölti meg Kapolcs, Vigántpetend és Taliándörögd udvarait. Közel háromezer program közül választhatnak a Veszprém vármegyei településekre érkezők.
K. E. R. T.
Taliándörögdön a Tarisznya evangélikus udvar idén is színes programokkal, a beszélgető egyház lelkiségével és krisztusi szeretettel várja a kicsiket és a nagyokat, a családosokat és a baráti társasággal érkezőket.
A Tarisznya több mint udvar: K. E. R. T., azaz kreativitás, elfogadás, relaxáció és találkozás. Az udvarba belépve az eseményeken kívül beszélgetést, megpihenést, a feltöltődés lehetőségét kínálják a házigazdák a vendégek számára. Babzsákok, társasjátékok, kézműves-foglalkozások, gondolatébresztő, beszélgetést indító feladványok invitálják őszinte találkozásra, ön- és társismereti kérdések megvitatására a völgylakókat.
2017 óta fogadja az udvar a betérőket, többek között az Élet-be-főttel, lelki grillel, játszótérrel, heverészővel, Egymásra lépni tilos! társasjátékkal, de végigjárhatjuk az életút-labirintust, és megoldhatjuk a feladványokat is a szabadulószobában. A programokat a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájának Gyülekezeti és Missziói Osztálya, Nevelési és Oktatási Osztálya és az Evangélikus Pedagógiai Intézet, valamint Ökumenikus és Külügyi Osztálya szervezte, az egyház Ararát Teremtésvédelmi Munkaágával, illetve a Budapest Esély Nonprofit Kft.-vel, Lakatos Ildikóval közösen.
„Mindenkit nagy nyitottsággal várunk, de a látogatókat nem az udvar egyházi jellege vonzza elsősorban” – mondta Németh Zoltán evangélikus lelkész. A gyülekezeti és missziói osztály vezetője arról beszélt, hogy az udvarba betérők többsége „völgylakó”, akik a völgyprogramokra jönnek, nem egyházhoz, felekezethez kötődnek. Leginkább az esti koncertek vonzzák a vendégeket, napközben pedig különböző elfoglaltságot keresnek. A Tarisznya udvarban úgy állították össze a programokat, hogy minden korosztály megtalálja a számára legérdekesebbet.
Megújulás évről évre
Vannak évről évre visszatérő vendégek is, akik már a fesztivál első napján, pénteken beköszönnek, mert jól érezték itt magukat az előző években. A múltnak, a kiszámíthatóságnak vonzereje van. Ugyanazt az élményt élhetik át, ugyanaz az érzés, lelkiség fogadja itt őket. És azt is megtudjuk, hogy a két hétvégének általában a hétköznapokénál jóval magasabb a látogatottsága.
Minden évben megújul a Tarisznya, nemcsak a kézművessátor programjai – ahol egy ékszert és egy pólótáskát huszonöt perc, egy edényfedőt negyven, egy kulacstartót pedig két óra alatt készíthetünk el –, de az egyéb kínálatok, játékok is. „Ami működik és bevált, azt megtartjuk, azokhoz hozunk újakat – árulta el az evangélikus lelkész. – Élet-be-főtt, lelki grill évek óta van, tavaly volt először a Kötekedő játék, idén pedig az Alkossunk embert! Mivel az idei az ifjúság és az elköteleződés éve egyházunkban, a Kötekedő és az Alkossunk embert! program az elköteleződés mentén alakul. Ez utóbbi abból az ötletből született, hogy milyen izgalmas egy ember megszületése, világrajövetele; hogy érdekes arról beszélni, az élete milyen külső tényezők által meghatározott feltételek, körülmények mentén alakul. Miért pont ide születtünk, miért pont azok a szüleink, akik, és miért ez az élethelyzetünk, a hagyományaink, értékeink? Ezek adott dolgok. A játék olyan mesterséges helyzetet teremt, amiben választások és döntések mentén alakítjuk ki ezeket, majd a kérdésekben döntést kell hozni. A játékban nincs cél, jó vagy rossz eredmény, sikerül vagy nem sikerül, maga a folyamat a lényeges” – tudjuk meg.
Aki beszélgetni szeretne az udvarban, annak erre is van lehetősége, segítségül hívhatja a lelki grill rácsaira kirakott gondolatokat: Isten, család, egészség, pénz, hatalom, munka, létbizonytalanság, magány. Az udvarba betérőket öt lelkész, illetve teológushallgató és általában negyven önkéntes – a tíz nap alatt összesen hatvan – fogadja.
A fesztivál ideje alatt több százan fordulnak meg a Tarisznya evangélikus udvarban. Németh Zoltán a tartalomért felelős, Szidoly Roland, a gyülekezeti és missziói osztály osztályvezető-helyettese az udvargazda, ő a koordinátor, szervező, felel a működésért, az infrastruktúráért, tartja a kapcsolatot a Művészetek völgye munkatársaival.
Állandó programokat is kínálnak a fesztivál idején: reggel kilenc órakor áhítattal, napi megbeszéléssel kezdődik a nap. Szombaton reggel, a rendezvénysorozat nyitányánál P. Nagy Krisztina fancsali lelkész Jn 13, 34–35 alapján tartotta az áhítatot: „Új parancsolatot adok nektek, hogy szeressétek egymást: ahogyan én szerettelek titeket, ti is úgy szeressétek egymást! Arról fogja megtudni mindenki, hogy az én tanítványaim vagytok, ha szeretitek egymást.” Itt, a völgyben, ebben a közösségben nem kérdés, hogy átéljük a befogadó szeretetet. Mint egy családban, úgy fogadjuk el egymást, ahogy vagyunk. Idézte a lelkésznő a bencések reguláját, „úgy fogadjátok a vendéget, mint Krisztust magát”. Lássuk meg, hogy Krisztus közel jön hozzánk, ott van minden emberben – hallhattuk.
A reggeli megbeszélés után mindenki ment a dolgára, a játszótérre, a kézművessátrakba, a nevelési és oktatási osztály és az Evangélikus Pedagógiai Intézet oktatási sátrába, ahol az együttműködésen, a csapatmunkán van a hangsúly. Lehet választani a Lajtorja saját fejlesztésű játékot; a családok, baráti társaság nem versenyeznek, hanem együttműködnek. Van Trimino: kisebb háromszögekből egy nagy csillag alakzatot rakhatunk ki. Az evangélikus általános iskolák alsó tagozatosai számára meghirdetett olvasásversenyhez készültek társasjátékok, ezeket is kipróbálhatják az udvarba betérők.
Vendégek, betérők
Szombaton vendégek is érkeztek az udvarba a soproni Hunyadi János Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolából. A művészeti iskola diákjai hétfőtől péntekig összművészeti táborban vettek részt, a pedagógusok pedig úgy gondolták, elviszik a Művészetek völgyébe az ott készült produkciót – mondta Matus Klára Krisztina –, aki ezúttal nem iskolalelkészként, hanem szülőként volt jelen. A gyerekek kétszer adták elő a zenével, tánckoreográfiával, képzőművészeti alkotásokkal kiegészített, A teremtés története című összművészeti produkciót, és egy zenés mesét is bemutattak.
A Tarisznya udvar egyik kedvelt programja a szabadulószoba. A budapesti Karinthy Frigyes Gimnáziumból érkezett diákok, Fehér Virág, Eiben Vilmos, Maurer Alexa és Kitley Sára kifejezetten ezért látogattak ide: a Művészetek völgye programjai között szabadulószobát kerestek, ám az evangélikus egyházhoz nincs kötődésük. Nehéz volt a bibliai helyszínekre, személyekre épülő feladvány, de ezt pozitívumként említették, tetszett nekik, hogy nem kellett extra háttértudás a játékhoz. A fiatalok idén első alkalommal látogattak a völgybe, hétvégére jöttek, barátoktól, ismerősöktől hallottak a fesztiválról. Kettejüknek szüleik finanszírozták a hétvégét, ketten saját maguk spóroltak rá, diákmunkájuk jövedelméből teremtették elő az ottléthez szükséges anyagiakat. Napközben sok programon, előadáson, önismereti rajzoláson vettek részt, esténként a Quimby, a Blahalouisiana és a Margaret Island koncertjét hallgatták.
Az első hétvége vasárnapján interaktív színházi előadást kínált az udvar. Varró Dániel A leprikónok átka című darabját Bacskó Tünde és Fábián Gábor játszotta. Mi, nézők-résztvevők, egy kis viking vitézzel indultunk a nagy küldetésre, hogy megtörjük a falut sújtó átkot. Nézőként együtt hoztuk meg a főszereplő döntéseit, a történet elágazásaiban szavaztunk, és közös döntéseink mentén folytatódott a kaland.
Az idei Művészetek völgye fesztivál július 28-ig, vasárnap estig tart. Aki teheti, látogasson el – ha az idén lemaradt róla, akkor később – a Tarisznya udvarba, hogy ott is megtapasztalja, mekkora öröm a kreativitás, az elfogadás, a relaxáció és a találkozás.