Mid van, amit nem kaptál? – Németh Zoltánt kérdeztük megajándékozottságról, továbbajándékozásról

Frissítve: 2024.05.13. 13:21
Beküldte galambos - 2023, május 5 - 09:41
Hasznos útitársunk lesz a konfirmáció és az elköteleződés évében Németh Zoltán lelkész Koldusok vagyunk – Beszélgetőkönyv az evangélikus lelkiségről című kötete. A szerzővel együtt lapoztuk fel a kötetet, amelynek szövegeibe korábbi gyülekezeti lelkészi szolgálatának tanulságait éppúgy beleszőtte, mint az egyházunk országos irodája gyülekezeti és missziói osztályának élén szerzett közel tízéves vezetői tapasztalatát. A kötet segítségével – ahogy fogalmaz – elindulunk egy csodálatos, pazarul berendezett épület hosszú folyosóján, benyitunk egy-egy ajtón, ide belépünk, és elidőzünk, oda pedig majd később visszatérünk, de mindvégig szem előtt tartjuk célunkat.

– Nagyon súlyos gondolatot idéz a kötet címe, s a pillanat is az volt, amikor reformátorunk kimondta. Szerzőként milyen megfontolásból rendezte e cím köré a tartalmában, műfajában és megjelenítésében is színes könyv mondanivalóját?

– A kiadvány célja, hogy összegzést adjon a reformátori lelkiségről, ezért szerettem volna, ha a cím is hordozza ezt. A reformátori teológia és az evangélikus lelkiség szíve közepe van ebben a mondatban: „Koldusok vagyunk, ez az igazság.” Luther Mártonnak a halálos ágyán elhangzott utolsó mondata életművének a zárszava. Bevallom, sokáig kihívást jelentő mondat volt ez nekem: a sok küzdelem után esetleg megkeseredett, elbizonytalanodott a reformátor? Utánaolvastam, -kérdeztem, s kiderült: pont az ellenkezője az igaz! Inkább a letisztulása ez a pár szó mindannak, amit egész életében vallott. Tehát a hit által való megigazulásnak más szavakkal való kifejezése. Első hallásra ijesztőnek hangzik, hogy koldusok vagyunk, semmink nincs. De ha végiggondoljuk, nemcsak ennek a drámai igazságával értünk egyet, hanem eljutunk a kérdésig is: hogyan tekintsünk mindarra, amink van? S ekkor már az ajándék, a megajándékozottság válik fontossá: a „kolduslétben” felmérhetetlen gazdagság rejtőzik.

– Hogyhogy?

– Mindenünk ajándék! Beleértve szellemi javainkat is: minden építőelem, amiből alkotunk, a teremtő Isten ajándéka. Az induló oldalak idézetei, a páli ige – „Mid van, amit nem kaptál?” [1Kor 4,7b] – és a Pilinszky-vers, Az ember itt egy irányba mutatnak: hálásnak lenni legbelül. A felismerésekből ugyanis ez, a hálás élet következik. Ennek több területen van üzenete: hálásnak kell lennünk a teremtett világért, a többi emberért, a családért, idegenekért, önmagamért, a saját életemért. Koldus mivoltunk egyébként igaz teológiailag, hitbelileg is. Evangélikus felfogás szerint az üdvösségünkért nem tudunk tenni semmit. Olyannyira nem, hogy Luther erősen hangsúlyozza is: kimondottan veszélyes, ha bármit teszünk érte. Kísértésünk, hogy a legkisebb eredménybe máris önmegváltásszerűen, saját érdemként belekapaszkodunk. Üdvösségünk, örök életünk ajándék. Az „ajándékleltár első tétele” pedig magának a názáreti Jézusnak a személye. Isten benne jött el hozzánk, és beszélget velünk.

– Életünk természetes része az interaktivitás, ezalól a spirituális irodalom sem kivétel. A kötet tanít, de kérdez is. A kompakt kis könyv mellé én jegyzetfüzetet és okoseszközt is használtam a QR-kódok, linkek kibontásához. Beszélgető egyházban beszélgetőkönyv dukál?

– Szerintem minden könyv „beszélgetőkönyv”. Egy írás megszületik, majd valaki olvassa: ez azt jelenti, hogy elindul egy belső párbeszéd szerző és olvasó között. Asszociációk, reflexiók indulnak el. Ez a könyv ezen túl meghívja az olvasót egy további dialógusra. Akár tovább gondolkodhat róla valakivel gyülekezeti környezetben: lelkészével négyszemközt vagy többekkel a bibliaórán. Távolabbról közeledők megkereshetik kérdéseikkel a gyülekezet egy csoportját, behozható az ifjúsági órákra… Nem saját érdememnek tulajdonítom ezt, a témák érdemesek erre, ezekhez én csupán felütést adok. Tematikus sorozat alapja is lehet a könyv az alapfogalmak mentén. De velem is lehet róla beszélgetni írásban, szóban, erre is adódott már példa. Van, akivel már több levelet váltottam. Kérdés, vélemény, vita, lelkesedés mind jöhet. Kaptam már meghívást gyülekezetbe is helyi könyvbemutatóra és beszélgetésre.

– „Minden hittel foglalkozó könyv ugyanarról szól” – mondta egyszer egy ismerősöm. A viccesnek szánt megjegyzésben azonban sok igazság is van. De nem mindegy a stílus: hogy ugyanazt az üzenetet hogyan juttatjuk el, és az sem, hogy milyen célcsoportot lát a szeme előtt a szerző. Missziói szándék is vezette a munkája során?

– Egyértelműen. Szándékosan nem tanító jellegűek a kérdések sem, nem tudáscentrikusak, hanem élményre, tapasztalatra vonatkoznak. A bibliai történetek bennünket személyünkben megérintővé válnak, ezekre vezetnek rá. A kötetbe beékelt linkekhez hadd mondjak egy metaforát. Egy épületben, egy folyosón megyünk. Vannak ajtók, amiken be-benyitunk, valahova bemegyünk, máshova csak benézünk, és mutatjuk, hogyan lehet továbbmenni abba az irányba. Nyitva hagyjuk az ajtót, de mi megyünk tovább a fő irányba. Szeretném felnyitni a szemeket arra, hogy milyen csodálatos, gazdag világ ez. Tele van szerteágazással, amik között nem szeretnénk elveszni, hanem valahova szeretnénk eljutni.

LAPOZZON BELE A KIADVÁNY NÉHÁNY OLDALÁBA ITT:

 

– Különféle hátterű, tájékozottságú, a hit kérdései iránt különböző mértékben érdeklődő olvasóknak egyaránt hasznos lehet a kötet.

– Igyekeztem arra figyelni, hogy a néhol provokatív stílus ne legyen provokáció. Az jelentett nehézséget, hogy több, egymásnak ellentmondó szempontot próbáltam szem előtt tartani. Hadd említsem most csak a két végletet: az egyik a kritikus, gyanakvó, fenntartással közeledő olvasó. Az ő számára is adasson meg az érzés, hogy tudunk beszélgetni. A másik végletet azok jelentik, akik úgy tekintenek erre a könyvre, hogy általa meg tudnak szólítani távolabb lévőket. A nagyon egyháziasan érzőt-gondolkodót nem zavarja, ha visszahallja ugyanazokat a megfogalmazásokat, sőt keresi is ezeket, mert újra és újra megerősítést nyer. Viszont tovább tudja adni annak, akinek még nem otthonosak egyes kifejezések, mint kegyelem, hit, megigazulás. Ezek között a pólusok között próbáltam megtalálni az utamat és a hozzáillő stílust. A misszióra visszatérve: már gyülekezeti lelkész koromban éreztem a hiányát az ilyesféle útba igazításnak, amikor például bekopogtatott hozzám valaki, mert tudta magáról, hogy evangélikus templomban keresztelték. Jó lett volna ilyenkor valamit kézbe adni, amit az érdeklődő, kérdező elvisz, gondolkodik rajta, aztán visszajön. Egy ilyen hordozóanyag nemcsak a gondolatokat, hanem a lehetőséget is hordozza. Hogy aki kérdéssel közeledik, az megajándékozottként mehessen el, és vissza is jöhessen. Remélem, ez a kis könyv ezt a szerepet is betölti. De csak akkor, ha van bármilyen érdeklődés, nyitottság, mert ráerőltetni nem szabad senkire. Célom volt, hogy a hitében nagyon erős olvasó is be tudjon nézni felvértezettsége mögé, és az is hasznosnak találja, aki nem tudja, hányadán áll a hittel.

– Keresztyén kisszótár és anatómiai magyarázatok is segítik az olvasót, hogy ezen a folyosón ne maradjon titkot rejtő ajtó.

– A tanításbeli alapvetés – dogmatika – után fontos, hogy az etika se maradjon el: milyen életvitel, cselekvés következik az előbbiből. Az emberi test összetettsége kapóra jött, ehhez társítottam a bibliai vonatkozásokat. A testrészeinkben metaforikusan benne van, milyen emberek vagyunk, gondoljunk az ilyen megfogalmazásokra: „van hozzá füle”, „megemésztette”, „nem bírja lenyelni”. A testrészek, szervek funkcionális működése és a lelki aspektus nagyon hasonló, a keresztény élet sajátosságait ennek segítségével próbálom megmutatni. A szótárral pedig arra törekedtem a teljesség igénye nélkül – s ezért sincs ábécérendbe szedve –, hogy egy beszélgetős, szabad asszociációs fejezetet nyújtsak. Az egyházi életben az evangélikus mivoltból adódóan fontos fogalmak esetében érdemes megnézni, mi is van a mélyükön; amik közhelyessé váltak, azokat pedig fel kell frissíteni.

– Többször is kimondja, hogy jó, és hogy miért jó evangélikusnak lenni.

– A saját személyes hitvallásom lényege is ez: a názáreti Jézus miatt jó embernek, kereszténynek, azon belül evangélikusnak lenni.

*

Németh Zoltán: Koldusok vagyunk – Beszélgetőkönyv az evangélikus lelkiségről
Gyülekezeti és Missziói Osztály, Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség, 2023
ISBN 978­–615­–01­–6621­–6

A könyv megvásárolható a MEVISZ-nél postai úton a MEVISZ címén: 1085 Budapest, Üllői út 24. telefonon: +36 20 824-2047; e-mailben: mevisz@mevisz.hu; illetve közvetlenül megvásárolhatók Üllői út 24. alatti irodánkban az ügyeleti idő alatt. (Kereskedelmi ár: 1450 Ft ; egyházközségeknek: 1000 Ft) Valamint megvásárolható a Luther Kiadó könyvesboltjában és a kiadó online áruházában.
A kiadvány megvásárlásával a Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség tevékenységét támogatja.

...

Az interjú először az Evangélikus Élet magazinban, majd az Evangélikus.hu honlapon jelent meg. (Szerző: Stifner-Kőháti Dorottya, fotó: Magyari Márton)